Startech.com 2.5m pink slim cat6 ethernet cable, snagless, 28awg, lszh patch cable rj-45 (m) to rj-45 (m) 2.5 m / 3.6 mm / utp / cat 5/5e/6 / ieee 802.3bt / halogen-free, snagless / pink
🔥Selling fast!
Startech.com 2.5m pink slim cat6 ethernet cable, snagless, 28awg, lszh patch cable rj-45 (m) to rj-45 (m) 2.5 m / 3.6 mm / utp / cat 5/5e/6 / ieee 802.3bt / halogen-free, snagless / pink
EXTRA -10%
€10.72
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Pink
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=9196438&productId=ada72f23-6fc6-4389-b0ff-e2c777973348&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=9196438&productId=ada72f23-6fc6-4389-b0ff-e2c777973348&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=9196438&productId=ada72f23-6fc6-4389-b0ff-e2c777973348&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=9196438&productId=ada72f23-6fc6-4389-b0ff-e2c777973348&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=9196438&productId=ada72f23-6fc6-4389-b0ff-e2c777973348&quantity=5"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=9196438&productId=ada72f23-6fc6-4389-b0ff-e2c777973348&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=9196438&productId=ada72f23-6fc6-4389-b0ff-e2c777973348&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=9196438&productId=ada72f23-6fc6-4389-b0ff-e2c777973348&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=9196438&productId=ada72f23-6fc6-4389-b0ff-e2c777973348&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=9196438&productId=ada72f23-6fc6-4389-b0ff-e2c777973348&quantity=5"}]
–+
Jinius Promo
EXTRA -10% applied in your cart! (Max €40 discount)
20
Points earned
Low stock
Description
Item No.
ada72f23-6fc6-4389-b0ff-e2c777973348
Product Features
- Reliable performance
This cable supports up to 1GBps, providing fast data transfer for various applications, including seamless Internet connectivity. - Enhanced durability
Constructed with pure bare copper conductors, this Ethernet cable reduces Return Loss (RL) and mitigates Near-End Crosstalk (NEXT) for improved signal integrity. - Environmentally friendly design
The low smoke zero halogen (LSZH) jacket material makes this cable safer to use in case of fire by minimizing harmful emissions. - Effective power delivery
With support for 100W PoE++, this cable can power devices such as IP cameras and VoIP phones while facilitating data transmission. - User-friendly features
The snagless design prevents cable damage during installation, while features like strain relief and flame-retardant add to the safety and longevity of the cable.
Special Features
- Supports speeds up to 1GBps
- Features 100W PoE++ support
- Minimizes Near-End Crosstalk (NEXT)
- Constructed with pure bare copper conductors
- Low smoke zero halogen (LSZH) jacket
Details
Product Specification
| Network Cable Type | Patch cable - CAT 5/5e/6 - IEEE 802.3bt |
| Technology | Unshielded twisted pair (UTP) |
| Wiring Scheme | T568B |
| Jacket Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| American Wire Gauge (AWG) | 28 |
| Wires per Cable | 8 wires |
| Pairs per Cable | 4 pairs |
| Plated Connector | Gold |
| Features | Halogen-free, snagless, flame retardant, strain relief, minimised Near-End Crosstalk (NEXT), test fluke pass, reduced Return Loss (RL), pure bare copper conductors, up to 1GBps, 100W PoE++ support |
| Length | 2.5 m |
| Diameter | 3.6 mm |
| Colour | Pink |
| Connectivity | |
| Connector | RJ-45 - male |
| Connector (Second End) | RJ-45 - male |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | RoHS, ANSI/TIA-568-C.2, IEEE 802.3bt Type 4 - up to 250 MHz |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Width | 20 cm |
| Shipping Depth | 22 cm |
| Shipping Height | 1 cm |
| Shipping Weight | 54 g |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited lifetime warranty |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 10 °C |
| Max Operating Temperature | 60 °C |