Asus sdrw-08d2s-u lite / disk drive / dvdâ±rw (â±r dl) / dvd-ram / 8x/8x/5x / USB 2.0 / external / black
🔥Selling fast!
Asus sdrw-08d2s-u lite / disk drive / dvdâ±rw (â±r dl) / dvd-ram / 8x/8x/5x / USB 2.0 / external / black
€48.83
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=149&pid=8273353&productId=13fb75ab-b202-4506-a0ae-8b9ba69ffe53&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=149&pid=8273353&productId=13fb75ab-b202-4506-a0ae-8b9ba69ffe53&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=149&pid=8273353&productId=13fb75ab-b202-4506-a0ae-8b9ba69ffe53&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=149&pid=8273353&productId=13fb75ab-b202-4506-a0ae-8b9ba69ffe53&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=149&pid=8273353&productId=13fb75ab-b202-4506-a0ae-8b9ba69ffe53&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=149&pid=8273353&productId=13fb75ab-b202-4506-a0ae-8b9ba69ffe53&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=149&pid=8273353&productId=13fb75ab-b202-4506-a0ae-8b9ba69ffe53&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=149&pid=8273353&productId=13fb75ab-b202-4506-a0ae-8b9ba69ffe53&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=149&pid=8273353&productId=13fb75ab-b202-4506-a0ae-8b9ba69ffe53&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=149&pid=8273353&productId=13fb75ab-b202-4506-a0ae-8b9ba69ffe53&quantity=10"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=149&pid=8273353&productId=13fb75ab-b202-4506-a0ae-8b9ba69ffe53&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=149&pid=8273353&productId=13fb75ab-b202-4506-a0ae-8b9ba69ffe53&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=149&pid=8273353&productId=13fb75ab-b202-4506-a0ae-8b9ba69ffe53&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=149&pid=8273353&productId=13fb75ab-b202-4506-a0ae-8b9ba69ffe53&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=149&pid=8273353&productId=13fb75ab-b202-4506-a0ae-8b9ba69ffe53&quantity=5"},{"value":"6","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=149&pid=8273353&productId=13fb75ab-b202-4506-a0ae-8b9ba69ffe53&quantity=6"},{"value":"7","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=149&pid=8273353&productId=13fb75ab-b202-4506-a0ae-8b9ba69ffe53&quantity=7"},{"value":"8","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=149&pid=8273353&productId=13fb75ab-b202-4506-a0ae-8b9ba69ffe53&quantity=8"},{"value":"9","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=149&pid=8273353&productId=13fb75ab-b202-4506-a0ae-8b9ba69ffe53&quantity=9"},{"value":"10","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=149&pid=8273353&productId=13fb75ab-b202-4506-a0ae-8b9ba69ffe53&quantity=10"}]
–+
96
Points earned
In stock
Description
Item No.
13fb75ab-b202-4506-a0ae-8b9ba69ffe53
ASUS SDRW-08D2S-U LITE / Disk drive / DVD±RW (±R DL) / DVD-RAM / 8x/8x/5x / USB 2.0 / external / black | 90-DQ0435-UA221KZ
Details
Product Specification
|
Description ASUS SDRW-08D2S-U LITE is an external slim DVD writer capable of 8x speeds. The lattice-like appearance of the drive is inspired by diamonds, making the product unique from every angle. Additional features include USB 2.0 and the E-Green engine for the best optical storage available. Special Features
Product Features
|
Product Specification
| Device Type | DVD±RW (±R DL) / DVD-RAM drive - external |
| Colour | Black |
| Interface | USB 2.0 |
| Width | 14.2 cm |
| Depth | 14.2 cm |
| Height | 2 cm |
| Weight | 280 g |
| Type | DVD±RW (±R DL) / DVD-RAM |
| Read Speed | 24x (CD) / 8x (DVD) |
| Write Speed | 24x (CD) / 8x (DVD±R) / 6x (DVD±R DL) |
| CD / DVD Rewrite Speed | 16x (CD) / 6x (DVD-RW) / 8x (DVD+RW) / 5x (DVD-RAM) |
| Supported Recording Modes | Multisession, disc-at-once, track-at-once, packet writing, session-at-once, restricted overwrite, random access write, incremental recording, multi-border recording, sequential write |
| Supported Media Formats | CD Text, CD Extra, CD-DA (audio), CD-I, CD-ROM XA, Photo CD, Video CD, CD-ROM, DVD-Video |
| Supported Media Types | CD-ROM, CD-R, CD-RW, DVD-ROM, DVD-R, DVD-RAM, DVD-RW, DVD+RW, DVD+R, DVD+R DL, DVD-R DL |
| Access Time | 160 ms (DVD), 140 ms (CD) |
| Buffer Size | 1 MB |
| Features | Horizontal/vertical mountable, E-Green Engine technology, Disc Encryption |
| Interfaces | 1 x USB 2.0 - 4 pin USB Type A |
| Package Type | Retail |
| Software Included | CyberLink Power2Go 8 |
| OS Required | Microsoft Windows XP, Microsoft Windows 7, Microsoft Windows Vista, Apple MacOS X 10.5 or later |
| System Requirements Details | Pentium 4 - 2 GHz - RAM: 512 MB - HDD: 10GB |
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Humidity Range Operating | 15 - 80% (non-condensing) |