5TB 2.5" USB3.2 Gen 1 western digital my passport external hard disk drive
🔥Selling fast!
5TB 2.5" USB3.2 Gen 1 western digital my passport external hard disk drive
EXTRA -10%
€169.00
or
Pay in 3, 6 or 9 interest-free monthly installments and 0 service fees with
Select Color: Black
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=6169085&productId=2d25733f-a4b4-4d36-b3a1-932095c42346&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=6169085&productId=2d25733f-a4b4-4d36-b3a1-932095c42346&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=6169085&productId=2d25733f-a4b4-4d36-b3a1-932095c42346&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=6169085&productId=2d25733f-a4b4-4d36-b3a1-932095c42346&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=6169085&productId=2d25733f-a4b4-4d36-b3a1-932095c42346&quantity=5"}]
–+
[{"value":"1","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=6169085&productId=2d25733f-a4b4-4d36-b3a1-932095c42346&quantity=1"},{"value":"2","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=6169085&productId=2d25733f-a4b4-4d36-b3a1-932095c42346&quantity=2"},{"value":"3","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=6169085&productId=2d25733f-a4b4-4d36-b3a1-932095c42346&quantity=3"},{"value":"4","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=6169085&productId=2d25733f-a4b4-4d36-b3a1-932095c42346&quantity=4"},{"value":"5","url":"/on/demandware.store/Sites-Jinius-Site/en_GB/Product-OfferAvailability?p11Quantity=5&pid=6169085&productId=2d25733f-a4b4-4d36-b3a1-932095c42346&quantity=5"}]
–+
Jinius Promo
EXTRA -10% applied in your cart! (Max €40 discount)
338
Points earned
From
Bionic
Low stock
Description
Item No.
2d25733f-a4b4-4d36-b3a1-932095c42346
5TB 2.5" USB 3.2 Gen 1 Western Digital My Passport External Hard Disk Drive Black (WDBPKJ0050BBK)
Attributes
Hdd General Characteristics
- Storage Capacity: 5 TB
Details
Product Specification
| Device Type | Hard drive - external (portable) |
| Capacity | 5TB |
| Hardware Encryption | Yes |
| Encryption Algorithm | 256-bit AES |
| Interface | USB 3.2 Gen 1 |
| Features | Password authentication, automatic backup |
| Width | 75 mm |
| Depth | 107.2 mm |
| Height | 19.15 mm |
| Weight | 210 g |
| Interface Transfer Rate | 5.0GBps (USB 3.2 Gen 1) |
| Interfaces | 1 x USB 3.2 Gen 1 |
| Power Source | USB bus |
| Software Included | WD Backup, WD Discovery |
| OS Required | Windows 8.1 / 10 |
| Cables Included | 1 x USB 3.0 cable - external |
| Enclosure Colour | Black |
| Localisation | Worldwide (excluding China) |
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Min Storage Temperature | -20 °C |
| Max Storage Temperature | 65 °C |