Digitus ds-55319 - transmitter and receiver - wireless video/audio extender - Wi-Fi 5 - up to 50 m
Digitus ds-55319 - transmitter and receiver - wireless video/audio extender - Wi-Fi 5 - up to 50 m
EXTRA -10%
Περιγραφή
Product Features
· Wireless HDMI signal transmission up to 50 m (unobstructed view)
· Supports resolutions up to 1920x1080p
· Wireless channel: IEEE 802.11ac, 5 GHz, 2T2R
· HDMI version: 1.4
· HDCP version: 1.3
· AES 128 bit encryption
· WPA2 protocol
· Authentication protocol: WPA2 (WPAS-PSK / WPA2-Enterprise)
· Supports Windows, macOS, iOS, iPadOS, Android
· Connections per unit: 1x HDMI plug, 1x Micro-USB jack
· Power supply: HDMI jack (0.5A required) or via Micro-USB (DC 5V/0.5A)
· Connection button with LED status display
· Audio: Stereo, 16 bits / 48 KHz
· ABS housing
· Power consumption: approx. 2.5W
· Operating temperature: 0-40 °C
· Dimensions (1 unit): L 8.3 x W 3.2 x H 1.3 cm
· Weight (1 unit): 27 g
· Color: Black
· The transmission distance with a restricted visual range cannot be determined Generally and depends on the specific circumstances where installed.
· Walls, glass etc. shorten the signal range or cause signal losses.
Special Features
· Wireless HDMI signal transmission up to 50 m (with unobstructed view)
· Supports up to 16x transmitters (sources) + 1x receiver (output device)
· Extend this set with up to 16 transmitter units (DS-55320)
· Switch to the desired transmitter quickly and easily at the press of a button in order to reproduce your content
· Share from a tablet/smartphone using the screen sync (iOS, iPadOS/Android) of your mobile device
· Supports Windows, macOS, iOS, iPadOS, Android
· Supports resolutions up to Full HD (1080p / 60 Hz)
· Easy operation and handling thanks to Plug & Play - Just plug in and get started
· Transmitter can be supplied with power via your devices HDMI connection (> 500 mA required). To have a safe and stable operation, we recommend to use always the Micro USB cables for power supply of TX and RX.
Χαρακτηριστικά
Λεπτομέρειες
Product Specification
| Device Type | Wireless video/audio extender |
| Form Factor | External |
| Colour | Black |
| Networking | |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Data Link Protocol | Wi-Fi 5 |
| Frequency Band | 5 GHz |
| Max Resolution | 1920 x 1080 / 1080p |
| Max Transfer Distance | 50 m |
| Status Indicators | Status |
| Encryption Algorithm | WPA2, WPA-PSK, 128-bit AES, WPA2-Enterprise |
| Compliant Standards | HDCP 1.3 |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 1 x HDMI input (transmitter) - 19 pin HDMI Type A ¦ 1 x HDMI ouTPUt (receiver) - 19 pin HDMI Type A |
| Miscellaneous | |
| Cables Included | 2 x micro-USB cable - 0.5 m |
| Power | |
| Power Consumption Operational | 2.5 Watt |
| Software / System Requirements | |
| OS Required | Microsoft Windows, Android, Apple iOS |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 8.3 cm |
| Depth | 3.2 cm |
| Height | 1.3 cm |
| Weight | 27 g |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 40 °C |